poliuretan (8)

Czy wiesz, że elementy poprawiające  aerodynamikę pojazdów wykonane są z  poliuretanu ? Lekkość i wytrzymałość tych elementów sprawiają, że systemy poliuretanowe są jednym z najbardziej odpowiednich materiałów do ich produkcji tak samo jak wałki poliuretanowe, które są genialnej jakości.

Elementy te mają ingerować w przepływ powietrza wokół pojazdu i są znane jako  spojlery . Przednie i tylne spojlery oraz lotki to tylko niektóre elementy zwane spojlerami wykonane z poliuretanu.

Od aeronautyki do naszego garażu

Pochodzenie spojlerów samochodowych opiera się na lotkach samolotów i chociaż oba mają na celu poprawę aerodynamiki, istnieje istotna różnica: spojlery w pojazdach są odwrócone w porównaniu do spojlerów w samolocie. Dzieje się tak, ponieważ spojlery pomagają zwiększyć przyczepność samochodu, eliminując część powietrza, które dostaje się pod pojazd.

Na początku spojlery umieszczano w tylnej części pojazdu, imitując lotki bolidów Formuły 1. Jednak spojlery można teraz znaleźć głównie na fartuchach, a w niektórych modelach także na lotkach. Dzięki zastosowaniu tych elementów możliwe jest zwiększenie siły wywieranej przez samochód na jezdnię, dzięki czemu występuje większe tarcie między oponami a asfaltem.

Opracowanie spojlerów poliuretanowych

Spojlery wykonane z systemów poliuretanowych mają pewne właściwości, które sprzyjają aerodynamice pojazdów. Spojler zbudowany z termoplastycznych poliuretanów oferuje lekkość, wszechstronność w osiąganiu pożądanych kształtów, łatwy montaż oraz możliwość malowania lub nadawania metalicznego lub chromowanego wyglądu.

Ponadto systemy poliuretanowe sprawiają, że spojlery mają dobrą odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, ekstremalne temperatury, deszcz itp. Jednocześnie badamy, jak poprawić jego zdolność adaptacji, aby zmniejszyć uszkodzenia w przypadku uderzenia.

Opracowane wyroby z poliuretanu mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii przez nasz pojazd.