szamba betonowe (1)

Fabryki wyrobów żelbetowych produkują kręgi betonowe, głównie do budowy tuneli pod urządzenia komunikacyjne i studnie. Jednak ze względu na opisane powyżej właściwości produkty te doskonale nadają się również do wyposażenia szamb. W sprzedaży są pierścienie o różnych średnicach. I właśnie do wyboru tego wskaźnika należy podchodzić ostrożnie.

Typowa wysokość kręgów betonowych to 90 i 100 cm, grubość muru od 6,5 do 11,5 cm. Średnica może być następująca:

  • 70cm;
  • 80 cm;
  • 100cm
  • 120 cm;
  • 150 cm;
  • 200 cm;
  • Na zamówienie wielu producentów pierścieni betonowych może wykonać produkt o innej wymaganej średnicy.

Powszechnie stosowane są pierścienie o średnicy 1 m , a wybór taki podyktowany jest masą argumentów. Dzięki takim pierścieniom możliwe jest stworzenie obszernego szamba spełniającego wszystkie wymagania, którego zawartość nie wyschnie latem. Jest to całkiem możliwe przy wyborze pierścieni o większej średnicy. Rezultatem może być tworzenie się naturalnego kolmatantu na dnie i ścianach szamba na tyle solidnego, że nie jest on tak łatwy do usunięcia . Aby się go pozbyć, będziesz musiał użyć łomu lub młota pneumatycznego , ponieważ jeśli nic nie zrobisz, pojemność szamba będzie się stopniowo zmniejszać.

W każdym indywidualnym przypadku konieczne jest obliczenie pojemności szamba, przeanalizowanie ilości ścieków, częstotliwości ich powstawania itp.

Specjaliści nie zalecają do budowy szamba stosowania więcej niż 4-5 pierścieni , aby zachować szczelność konstrukcji. Jeśli potrzebujesz zbudować większy szambo, lepiej wybrać pierścienie o nieco większej średnicy.

Powstaje logiczne pytanie, czy ile powinno być szamba . Dlatego uważa się, że powinien pomieścić ścieki z trzech dni. W tym samym czasie jedna osoba odprowadza średnio 200 litrów ścieków dziennie. Tak więc, jeśli w kraju jest czteroosobowa rodzina, objętość szamba powinna wynosić co najmniej 4 * 200 * 3 = 2400 litrów .

Wybierając pierścienie betonowe, należy zwrócić uwagę na to, czy są one wyposażone w specjalne zawiasy ułatwiające montaż ze sprzętem? . Ponadto mogą istnieć zamki łączące dwie sąsiednie części i pozwalają uzyskać najbardziej szczelną konstrukcję, która nie zanieczyszcza środowiska. Ale za taki bonus trzeba będzie dopłacić, bo pierścienie wyposażone w zamki są nieco droższe.

W przypadku dolnej części szamba lepiej jest kupić dolny pierścień, aby ułatwić sobie hydroizolację. Przy urządzaniu samego szamba trudno jest to zrobić we własnym zakresie. Chociaż istnieje opcja polegająca na stopniowym wykopywaniu ziemi pod pierścieniem i zanurzaniu pierścieni w dole jeden po drugim, jest to trudne i czasochłonne Zrób to. Zakładanie  specjalnego sprzętu jest znacznie szybsze , ale wcześniej należy wykopać studnię, przemyśleć wejście urządzenia na miejsce i uważnie monitorować podczas procesu instalacji, czy pierścienie nie są uszkodzone.

Możesz ułatwić sobie zadanie, jeśli skorzystasz z usług profesjonalistów , którzy wykonają wszystkie prace pod klucz tak szybko, jak to możliwe. Specjaliści, biorąc pod uwagę wiele czynników, pomogą określić najlepszą lokalizację szamba, przygotują miejsce pod szambo, dostarczą kręgi betonowe oraz prawidłowo zmontują i zaimpregnują całą konstrukcję, a następnie podłączą kanalizację. Wszystkie prace związane z obliczeniami i montażem przeprowadzane są terminowo i sprawnie, co potwierdzają liczne opinie klientów.