Nasz przewodnik wyjaśnia, jak zbudować ścianę działową, wraz z różnymi metodami, z których możesz skorzystać, jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnej ściany szkieletowej. Zapoznanie się z tym, jak zbudować ściankę działową, jest naprawdę przydatne dla każdego, kto chce stworzyć podział w swoim domu, aby stworzyć bardziej prywatne lub cichsze przestrzenie lub strefę w dużej mierze o otwartym planie. Ściany działowe są zwykle dość proste w budowie i wielu majsterkowiczów decyduje się na samodzielne wykonanie tej pracy. Oprócz tego, że jest stosunkowo szybki i opłacalny, ten rodzaj ściany jest również przydatny, jeśli chcesz łatwo włączyć okablowanie, materiały dźwiękoszczelne i izolację. Ponadto ściany działowe można zaprojektować tak, aby zawierały poręczne wbudowane półki, aby zapewnić schludne opcje przechowywania — idealne do kuchni na otwartym planie . W tym przewodniku przyjrzymy się najczęstszym sposobom budowy ściany działowej, prowadząc Cię krok po kroku przez proces. Wyjaśniamy również niektóre inne sposoby tworzenia ścianek działowych w swoim układzie, od litych ścian po przenośne przegrody. Wszystkie niezbędne narzędzia do budowy i remontów znajdziesz odwiedzając nasz najlepszy sklep z narzędziami!

Jak zbudować ścianę działową: Trasa ściany działowej
Jedną z pierwszych rzeczy, o których pomyśli każdy, kto chce zbudować nową wewnętrzną przegrodę w swoim domu, jest budowa ściany ze słupkami. Ściany szkieletowe są szybkie i stosunkowo proste w budowie, a ponadto pozwalają na ukrycie rur i przewodów w ich strukturze i są idealne do wieszania naściennych urządzeń sanitarnych. Zanim zaczniesz budować ścianę słupkową, zbierz odpowiednie narzędzia do pracy:

Młot
Wytrzymałe Gwoździarki (Której unikatowe oferty mamy na stanie)
Ołówek
Stół warsztatowy
Kwadrat
Nóż do napełniania z dużym ostrzem
Ponadto będziesz musiał również kupić materiały na samą ścianę, które zwykle obejmują:

Płyta gipsowa
Drewno konstrukcyjne
Wkręty i gwoździe do drewna z łbem stożkowym o średnicy 100 mm
Taśma łącząca
Ostry nóż
Mieszanka łącząca

Będziesz także musiał wbudować w ścianę izolację akustyczną. W przypadku nowych domów przepisy budowlane stanowią, że między ścianami musi być minimalna izolacyjność akustyczna na poziomie 40 decybeli, a dobra izolacja akustyczna jest kluczem do udanego mieszkania na otwartym planie . W związku z tym dobrym pomysłem jest rozważenie izolacji akustycznej również w istniejących domach. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub piankę akustyczną umieszczaną wewnątrz konstrukcji szkieletowej, chociaż niektórzy decydują się na mocowanie podwójnej warstwy płyt gipsowo-kartonowych po każdej stronie ściany. Możesz również rozważyć użycie płyty z inżynierią akustyczną. Ściany działowe są zazwyczaj wykonane z tarcicy o wymiarach 75 mm x 50 mm lub 100 mm x 50 mm. Potrzebna będzie płyta „sufitowa” lub „głowa”, która zostanie przymocowana do belek stropowych. Do podłogi dopasujesz również kawałek drewna – zwany „podłogą” lub „podeszwą”. Ponadto będziesz musiał dopasować kołki, które staną pionowo między tymi płytami. Powinny one być równomiernie rozmieszczone i mocowane gwoździami. Na koniec szereg rygli – krótkich, poziomych kawałków drewna – należy zamocować poziomo między kołkami, aby zapewnić dodatkową wytrzymałość i sztywność ramy. Zaopatrz się również w dobre gwoździe do gwoździarki, które znajdziesz na naszej stronie.

Jak zbudować ściankę działową Stud
1. Po ustaleniu, dokąd pójdzie nowa ściana, warto użyć elektronicznego detektora, aby ustalić, gdzie znajdują się legary, przewody i rurociągi. Jeśli planujesz zbudować ścianę, która biegnie równolegle do twoich legarów, będzie musiała stać bezpośrednio nad jednym z nich. Następnie zaznacz położenie jednej krawędzi ściany szkieletowej na podłodze lub listwie przypodłogowej.

2. Przymocuj lub zawieś pion w miejscu oznaczenia i użyj go do narysowania linii na ścianie aż do sufitu. Powinieneś również zrobić znak na suficie.

3. Wbij gwóźdź w sufit jak najbliżej połączenia ze ścianą, zanim zmierzysz i zaznaczysz drugą stronę sufitu. Narysuj ołówkiem lub kredą linię jako prowadnicę dla nowej pozycji płyty czołowej, korzystając z dwóch oznaczeń, które zrobiłeś jako prowadnicę.

4. Ponownie sprawdź położenie legarów i zaznacz punkt, w którym będziesz mocować nową płytę czołową (jeśli ściana biegnie pod równoległym legarem, powinny one znajdować się w odstępach co 400 mm).

5. Przytnij drewno na płytę sufitową tak, aby pasowało dokładnie między ścianami. Trzymając płytkę na miejscu, zaznacz wzdłuż niej punkty mocowania.

6. Wywierć otwory na wkręty w zaznaczonych punktach wzdłuż płyty czołowej przed zamocowaniem jej na miejscu wzdłuż krawędzi wykonanej ołówkiem lub kredą, używając wkrętów do drewna z łbem stożkowym o średnicy 100 mm.

7. Następnie należy zmierzyć i przyciąć drewno płyty podłogowej — zmieści się ona między ścianami lub listwami przypodłogowymi. Następnie można go przybić do podłogi w odstępach 400 mm. Jeśli mocujesz go do solidnej podłogi, w przeciwieństwie do legarów, będziesz musiał użyć wiertarki z wiertłem do kamienia oraz użyć kołków i śrub.

8. Teraz możesz mierzyć i wycinać ćwieki. Zmierz między nową głowicą a płytami podłogowymi po obu stronach ramy przed przycięciem dwóch kołków. Umieść każdy z nich obok linii, które narysowałeś na ścianach. Jeśli któryś słupek ma znajdować się obok listwy przypodłogowej, zaznacz jego głębokość na słupku i wytnij z niego wycięcie piłą czopową, aby można było go dokładnie umieścić na listwie przypodłogowej.

9. Za pomocą wiertarki wykonaj otwory w kołkach i zaznacz ich położenie na ścianach. Najlepiej byłoby, gdyby pierwsze mocowanie było wykonane 100 mm nad podłogą i 100 mm w dół od sufitu. Mocowania powinny być oddalone od siebie o około 410mm-450mm.

10. Wywierć w punktach zaznaczonych na ścianach, a następnie włóż kołki i umieść i wkręć dwa kołki końcowe.

11. Teraz możesz dopasować pozostałe pionowe szpilki. Zaznacz płytę podłogową, aby wskazać, gdzie będą znajdować się kołki — 600 mm od siebie. Wygodne jest przybicie kawałka drewna do płyty podłogowej po jednej stronie każdego pionowego znaku kołka, ponieważ ułatwia to montaż kołków.

12. Po zmierzeniu i przycięciu kołków przyłóż je do wsporników blokowych i przymocuj do płyty podłogowej za pomocą gwoździ 100 mm, które należy wbić pod kątem z każdej strony kołka. W ten sam sposób należy je przymocować do sufitu.

13. Teraz możesz wstawić swoje szpilki. Zmierz kawałki drewna, aby zmieściły się poziomo między pionowymi kołkami i dopasuj je mniej więcej w połowie między sufitem a podłogą, przesuwając je lekko, aby ułatwić przybijanie. Jeśli planujesz zamontowanie gniazdka lub przełącznika w metalowej skrzynce w ścianie, możesz zamontować noggin, aby to wesprzeć. Należy również zaplanować położenie rygli, aby podeprzeć elementy wyposażenia sanitarnego lub ciężkie szafki ścienne.

14. Na koniec, po poprowadzeniu rur lub kabli w ścianie, możesz przymocować płytę gipsowo-kartonową po obu stronach ramy. Powinieneś użyć płyty gipsowo-kartonowej o grubości 12,5 mm. Przytnij arkusze tak, aby pasowały, pamiętając, że jeśli używasz standardowej płyty gipsowo-kartonowej, zwykle będzie ona miała stronę szarą i stronę kości słoniowej — z których ta ostatnia powinna być skierowana na zewnątrz. Zmierz arkusze o 12 mm mniej niż wysokość od podłogi do sufitu.

15. Arkusze można montować poziomo lub pionowo. W przypadku montażu pionowego upewnij się, że połączenia stykają się na środku kołka. W przypadku mocowania poziomego, dolny rząd desek należy przybić gwoździami do ramy przed przesunięciem połączeń pionowych. Płyty mocować w odstępach ok. 150 mm za pomocą gwoździ 32 mm do płyt gipsowo-kartonowych i trzymać 15 mm od krawędzi.

16. Ściana jest już gotowa do otynkowania i ostatecznej dekoracji.

Budowanie solidnych wewnętrznych ścian działowych
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że ściany wewnętrzne można konstruować również na inne sposoby. Chociaż najbardziej powszechną metodą jest użycie bloczków do ścian nośnych i konstrukcji szkieletowych gdzie indziej, możesz, jeśli chcesz, użyć bloczków do ścian działowych, chociaż wadą tej trasy jest to, że jest ciężka i często wymaga dodatkowego podparcia na poziomie podłogi. Warto również zauważyć, że ściany szkieletowe nie muszą być drewniane. Można również zastosować kanały stalowe — są lekkie i szybkie w budowie.