Jak wybrać odpowiednie szambo?
Jak wybrać odpowiednie szambo?
Co to jest szambo?
Szambo to podziemny zbiornik wykonany z betonu lub tworzywa sztucznego, który służy do osadzania ciał stałych ze ścieków bytowych. Ścieki poszadawane są do zbiornika klarującego, gdzie są oczyszczane ze składników stałych. Większość szwajcarskich gospodarstw domowych jest podłączona do centralnej oczyszczalni ścieków. Istnieją jednak odległe nieruchomości i miejscowości, które nie mają dostępu do przyłącza kanalizacyjnego. Dotyczy to np. schronisk górskich, hoteli, gospodarstw rolnych czy trudno dostępnych kempingów. Obiekty te opierają się na szambie do oczyszczania czarnej wody.
Czy terminy szambo, szambo i szambo oznaczają ten sam typ zbiornika?
Szambo jest najstarszą formą oczyszczania ścieków, dlatego w języku potocznym utrwaliły się liczne synonimy tych zbiorników.
Następujące terminy są używane jako synonimy terminu szambo:
- szambo
- szambo
- zagłębienie toaletowe
- jama gnojowa
- szambo
- fermentator
Terminy te są zatem reprezentatywne dla oczyszczania ścieków w podziemnym szambie.
Termin szambo oznacza specjalny rodzaj szamba: jako studzienka zbiorcza bez drenażu ma przepuszczalną podłogę i ściany. Szamba są uważane za wątpliwe pod względem ochrony zbiorników wodnych. Jednak szamba nie należy mylić z gnojowicą lub szamba. Pojemniki te należą do innej kategorii urządzeń do zbiórki.
Jak działa szambo?
W osadniku gnilnym osad jest stopniowo iw dużej mierze usuwany ze ścieków. Ciekłe składniki wody są oddzielane od materiałów gruboziarnistych w kilku komorach. W wyniku tego wieloetapowego procesu powstaje osad zwany osadem kałowym. Ten osad ściekowy pozostaje w studzience zbiorczej do czasu jej opróżnienia. Odszlamiona woda jest odprowadzana lub wypompowywana.
Szamba wykorzystują mechaniczne i biologiczne metody czyszczenia
Szambo w najprostszym sensie współpracuje z mechanicznym oczyszczaniem ścieków. Oznacza to, że zanieczyszczenia stałe i rozpuszczone w ściekach są oddzielane w studzience zbiorczej przez sedymentację. Jednak ze względu na ochronę środowiska mechaniczne oczyszczanie ścieków w dołach nie jest wystarczające, ponieważ część gruboziarnistych materiałów pozostaje w oczyszczonej czarnej wodzie i zagraża zbiornikom wodnym. Dlatego w wielu przypadkach wskazane jest doposażenie zbiornika klarującego w biologiczny proces czyszczenia. Nowoczesne szamba składają się z trójkomorowego systemu, który integruje bakterie tlenowe w procesie rozkładu materii gruboziarnistej.
Jakie procesy biologiczne służą do oczyszczania ścieków?
Biologiczne szamba wykorzystują mikroorganizmy do usuwania gruboziarnistych ciał stałych ze ścieków. W tym sensie należy dokonać rozróżnienia między w pełni biologicznymi i częściowo biologicznymi oczyszczalniami ścieków. W przeciwieństwie do prostych szamba, które oczyszczają czarną wodę tylko mechanicznie, w pełni biologiczne studzienki całkowicie przetwarzają te składniki. Półbiologiczne szamba łączą sedymentację i drobnoustroje w celu osadzania ciał stałych ze ścieków.
W biologicznych oczyszczalniach ścieków stosowane są następujące systemy oczyszczania:
- proces biofilmu
- proces osadu czynnego
- stawy ściekowe
- zbudowane mokradła