szamba betonowe 475

Jeśli masz szamba betonowe, prawdopodobnie miałeś problem, który mógł być wynikiem dobrego drzewa na twoim polu ługowania. Drzewa te mogą być uciążliwe na wiele sposobów, ale największe szkody, jakie mogą wyrządzić, to ich korzenie. Jeśli pozwoli się drzewu rosnąć bez przeszkód na polu ługowania, skutki mogą być katastrofalne. Pęknięte rury kanalizacyjne, nieszczelne zbiorniki i wiele innych problemów może wystąpić w przypadku inwazji drzew na pole ługowania. Pomocne jest planowanie z wyprzedzeniem, jeśli tworzysz krajobraz wokół pola ługowania.

Rozpoczyna się inwazja

Pola powstały w połowie XIX wieku jako prawie przypadek. Na ten pomysł wpadł normalny facet, nie zdając sobie wówczas sprawy, jaki to wspaniały pomysł. Zakopał betonowy zbiornik na swoim podwórku i prowadził normalne życie. Dziesięć lat później John otworzył skarbiec i zauważył, że stałych odpadów, których się tam spodziewał, nie było. Niezależnie od tego, jak niesamowity był jego wynalazek, na zawsze będzie znany jako ojciec systemu septycznego. Brzmi to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo. W każdym razie oryginalne rury do szamba były wykonane z gliny i mogły zapewnić znacznie lepszą ochronę przed wtargnięciem korzeni i innych niepożądanych rzeczy.

Media alternatywne

Obecnie często szamba betonowe na polu ługowania są wykonane z falistych plastikowych rur z otworami odpływowymi. Rury te generalnie nie radzą sobie dobrze z korzeniami drzew i mogą zepsuć cały system. Ostatnio pojawił się nacisk na wykorzystanie syntetycznych i alternatywnych form mediów do drenażu. Tradycyjnie pola ługowania składają się z porowatej rury otoczonej drobnym żwirem zwanym ściągaczką. Postępy przyniosły systemy, które nie wykorzystują porowatej rurki, ale plastikowe media w skarpetach, które umożliwiają ściekom wypłukiwanie do ziemi. Są one nie tylko bardziej wydajne, ale także znacznie bardziej odporne na uszkodzenia.

Trzymaj drzewa z daleka

Trzymanie drzew poza polem wypłukiwania może być prawdziwym bólem i wiele razy drzewa wolontariuszy mogą atakować. Zlewni z natury są doskonałymi miejscami do wzrostu roślin. Ścieki stanowią niesamowite źródło składników odżywczych dla życia roślin, a ich korzenie faktycznie mają wpływ na wchłanianie odpadów. Przekonasz się, że drenaż jest wielokrotnie pokryty bujną zieloną trawą przez większą część roku. Jak widać, jest to niezwykle atrakcyjne dla drzew i zapewnia doskonałe źródło wody, jeśli nasionko zapuści korzenie. Od czasu do czasu dobrym pomysłem jest spryskiwanie pola odwadniającego środkiem chwastobójczym, który jest bezpieczny dla trawy, ponieważ większość tych produktów zabija niezamierzone drzewa, zachowując trawę w stanie nienaruszonym.