Jak zmienić przebitą oponę?

Jak zmienić przebitą oponę?
Umiejętność wymiany opony jest niezbędną umiejętnością dla wszystkich kierowców. Jeśli polegasz na telefonie komórkowym, aby uratować Cię w sytuacji awaryjnej, zawsze istnieje szansa, że zapomnisz go naładować, znajdziesz się poza zasięgiem lub zostawisz go w domu. Przebite opony mogą się zdarzyć wszędzie, a telefon komórkowy nie zastąpi wiedzy, jak zmienić przebitą oponę.
Na szczęście zmiana opony nie jest taka trudna! Po prostu zastosuj się do poniższych wskazówek, aby przygotować się na wypadek, gdybyś miał mieszkanie. Profesjonalna wymiana opon to nasza specjalizacja. Serwis wulkanizacja opon Mokotów jest do Twojej dyspozycji.
ELEMENTY, KTÓRE BĘDZIESZ POTRZEBNE DO NAPRAWIANIA PŁASKIEJ OPONY
Jeśli zgubiłeś któryś z tych przedmiotów lub jeśli Twój samochód nie był wyposażony w te przedmioty, powinieneś od razu kupić nowe. I upewnij się, że regularnie pompujesz koło zapasowe do poziomu zalecanego przez producenta Twojego pojazdu. Powinieneś sprawdzać ciśnienie powietrza w kole zapasowym za każdym razem, gdy sprawdzasz inne opony. Pamiętaj, aby sprawdzać ciśnienie co miesiąc i przed długimi podróżami lub noszeniem dodatkowego ładunku.
JAK ZMIENIĆ OPONY
1. ZNAJDŹ BEZPIECZNĄ LOKALIZACJĘ
Gdy tylko zorientujesz się, że masz przebitą oponę, nie hamuj gwałtownie ani nie skręcaj. Powoli zmniejszaj prędkość i skanuj otoczenie, aby znaleźć równy, prosty odcinek drogi z szerokim poboczem. Pusty parking byłby idealnym miejscem. Poziomy teren jest dobry, ponieważ zapobiega toczeniu się pojazdu. Ponadto proste odcinki drogi są lepsze niż zakręty, ponieważ nadjeżdżający z przeciwka jest bardziej prawdopodobny.
Nigdy nie próbuj zmieniać opony na wąskim poboczu w pobliżu nadjeżdżających pojazdów. Poruszaj się (powoli), aż znajdziesz bezpieczniejsze miejsce. Podczas jazdy po płaskim terenie grozi zniszczenie felgi, wymiana felgi jest lepsza niż uderzenie przez nieuważnego kierowcę.
Upewnij się, że zapoznałeś się z instrukcją obsługi i przejrzyj szczegółowe instrukcje dotyczące wymiany przebitej opony w swoim pojeździe
2. WŁĄCZ SWOJE ŚWIATŁA ZAGROŻENIA
Twoje światła awaryjne lub „migacze” pomogą innym kierowcom dostrzec Cię na poboczu. Aby uniknąć wypadku, włącz je, gdy tylko zdasz sobie sprawę, że musisz zjechać na pobocze.
3. ZAŁĄCZ HAMULEC POSTOJOWY
Po zatrzymaniu zawsze używaj hamulca postojowego, przygotowując się do wymiany przebitej opony. Zminimalizuje to możliwość toczenia się Twojego pojazdu.
4. NAŁOŻYĆ KLINY NA KOŁA
Kliny do kół znajdują się przed lub za oponami, aby zapewnić, że pojazd nie toczy się podczas naprawiania przebitej opony. Jeśli wymieniasz tylną oponę, umieść je przed przednimi oponami. Jeśli przebita opona znajduje się z przodu, umieść kliny pod kołami za tylnymi oponami.
Cegły lub duże kamienie sprawdzą się równie dobrze jak „prawdziwe” kliny do kół. Tylko upewnij się, że są wystarczająco duże, aby zatrzymać samochód.
5. ZDEJMIJ KOŁPAK LUB POKRYWĘ KÓŁ
Jeśli twój pojazd ma kołpak zakrywający nakrętki kół, łatwiej jest zdjąć kołpak przed podniesieniem pojazdu za pomocą podnośnika. Jeśli twoje nakrętki są odsłonięte, możesz przejść do kroku 6.
Użyj płaskiego końca klucza oczkowego, aby zdjąć kołpak. To zadziała w przypadku większości pojazdów, ale niektóre kołpaki wymagają innego narzędzia do zdjęcia. Sprawdź w instrukcji obsługi prawidłowe procedury demontażu kołpaka koła lub kołpaka.
6. POLUŹNIJ NAKRĘTKI
Za pomocą klucza oczkowego obróć nakrętki oczkowe w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż przełamiesz ich opór. Być może będziesz musiał użyć siły i to jest w porządku. W razie potrzeby użyj stopy lub całej masy ciała.
Poluzuj nakrętki o ¼ do ½ obrotu, ale nie wyjmuj ich jeszcze całkowicie. Zachowaj to na czas zdjęcia opony/koła z pojazdu.
7. UMIEŚCIĆ PODNOŚNIK POD POJAZDEM
Właściwe miejsce na podnośnik znajduje się zwykle pod ramą pojazdu, obok opony, która jest płaska. Wiele ram pojazdów ma na spodzie formowany plastik z wyczyszczonym obszarem odsłoniętego metalu specjalnie dla podnośnika. Aby bezpiecznie podnieść i uniknąć uszkodzenia pojazdu, postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi umieszczania podnośnika w instrukcji obsługi pojazdu.
8. PODNIEŚ POJAZD PODNOŚNIKIEM
Aby zapobiec osiadaniu podnośnika pod ciężarem pojazdu i utracie równowagi, umieść pod nim mały kawałek drewna o wymiarach 2×6 cali przed próbą podniesienia pojazdu. Ta taktyka jest szczególnie pomocna na asfalcie.
Po prawidłowym ustawieniu podnośnika podnieś pojazd, aż przebita opona znajdzie się około sześciu cali nad ziemią.
Nigdy nie wkładaj żadnej części ciała pod pojazd podczas podnoszenia pojazdu za pomocą podnośnika ani po jego podniesieniu.
9. ODKRĘCIĆ NAKRĘTKI LUG
Teraz czas na całkowite odkręcenie nakrętek. Ponieważ już je poluzowałeś, powinieneś być w stanie je odkręcić głównie ręcznie.
10. USUŃ PŁASKĄ OPONĘ
Chwytając oponę za bieżniki, pociągnij ją delikatnie do siebie, aż całkowicie uwolni się z piasty znajdującej się za nią. Ustaw go na boku, aby się nie stoczył.
11. ZAMONTUJ KOŁO ZAPASOWE NA ŚRUBACH
Teraz umieść część zapasową na piaście, dopasowując felgę do śrub mocujących. Pchnij delikatnie, aż śruby oczkowe przejdą przez obręcz.
12. RĘCZNIE DOKRĘCIĆ NAKRĘTKI
Załóż nakrętki mocujące z powrotem na śruby mocujące i dokręć je ręcznie do końca. Gdy wszystkie są włączone, sprawdź ponownie każdy, dokręcając jak najmocniej. Dokręcisz je kluczem po opuszczeniu pojazdu na ziemię.
13. OPUŚĆ POJAZD I PONOWNIE DOKRĘCIĆ NAKRĘTKI
Użyj podnośnika, aby opuścić pojazd tak, aby koło zapasowe spoczywało na ziemi, ale cały ciężar pojazdu nie spoczywał całkowicie na oponie. W tym momencie należy dokręcić nakrętki mocujące kluczem, obracając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak bardzo, jak to możliwe. Wciśnij klucz oczkowy całym ciężarem ciała.
14. CAŁKOWICIE OPUŚĆ POJAZD
Doprowadź pojazd do samej ziemi i wyjmij podnośnik. Jeszcze raz pociągnij nakrętkę kluczem, aby upewnić się, że są tak dokręcone, jak to tylko możliwe.
15. WYMIEŃ KOŃCÓWKĘ
Jeśli kołpak wyjęty z przebitej opony będzie pasował do zapasowego, załóż go na miejsce w ten sam sposób, w jaki został wyjęty na początku. Jeśli nie pasuje, schowaj go razem z oponą podczas chowania sprzętu.
16. PRZECHOWYWAĆ WSZYSTKIE SPRZĘT
Masz przed sobą podnośnik, klucz, kliny do kół, przebitą oponę i ewentualnie kołpak. Nie zapomnij włożyć ich wszystkich do pojazdu przed odjazdem.
17. SPRAWDŹ CIŚNIENIE W ZAPASOWEJ OPONIE
Należy sprawdzić ciśnienie w kole zapasowym, aby upewnić się, że jazda jest bezpieczna. Tymczasowe części zamienne „T-Type”, zwane również „miniczęściami”, wymagają 60 psi (420 kPa). Jeśli opona potrzebuje ciśnienia, natychmiast jedź (powoli) do stacji serwisowej.
18. ZNIEŚ PŁASKĄ OPONĘ TECHNIKOWI
Tymczasowe opony zapasowe nie są przeznaczone do jazdy na długich dystansach lub z dużą prędkością , więc jedź ostrożnie, aż będziesz mógł odwiedzić technika opon. Specjalista powinien być w stanie określić, czy opona wymaga naprawy, czy też czas ją wymienić.
JAK DŁUGO TRWA NAPRAWA PRZEBITEJ OPONY?
Poza zabraniem opony do fachowca, powyższa procedura nie powinna zająć więcej niż 15 do 30 minut na wymianę opony. Tylko upewnij się, że nie pominiesz żadnych kroków.
Jest to korzystna praktyka wymiany opony w garażu lub na podjeździe, aby upewnić się, że jesteś gotowy poradzić sobie z taką sytuacją, jeśli kiedykolwiek Ci się to przydarzy.